Change language
Bogactwo szklanych pomysłów

Bogactwo szklanych pomysłów

Organizer na gwoździe, wisior z pojemnikiem dla diabetyka, skarbonka, przybornik na nici, karmnik, lampa i wiele innych prac napłynęło na I edycję konkursu EduPak Polska. Okazuje się, że „drugie życie szkła” może być naprawdę ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące!

Organizer na gwoździe, wisior z pojemnikiem dla diabetyka, skarbonka, przybornik na nici, karmnik, lampa i wiele innych prac napłynęło na I edycję konkursu EduPak Polska. Okazuje się, że „drugie życie szkła” może być naprawdę ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące!

Prawie pięciuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski zgłosiło swoje prace do I edycji konkursu EduPak Polska, którego hasłem przewodnim było „drugie życie szkła”. Wystawa prac konkursowych odbyła się podczas targów Glass w Poznaniu i była połączona z finałem oraz obradami jury, podczas których wyłoniono zwycięzców.

Celem projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, na który składał się film o produkcji szkła oraz konkurs, było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie recyklingu szkła, a także kreatywne wykorzystanie surowców wtórnych. Po ilości zgłoszonych prac, a przede wszystkim po ich wysokim poziomie, można śmiało stwierdzić, że wszystkie założenia konkursowe zostały zrealizowane z nawiązką.

W konkursie brali udział uczniowie szkół zawodowych, techników, a także liceów z całego województwa wielkopolskiego. Mogliśmy także zobaczyć prace uczniów szkół specjalnych – dzieci niewidomych z Owińsk czy też uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kalisza.

Wybór zwycięzców nie był rzeczą łatwą. „W zgłoszonych pracach podobała mi się inwencja uczniów, a także użyteczność tego, co stworzyli. Godne podziwu są prace wychowanków z Kalisza – widać, że włożyli w nie dużo wysiłku. Jestem też pod dużym wrażeniem zaangażowania nauczycieli. W pracach ich podopiecznych można dostrzec pasję szkolnych mentorów” – mówi Gabriela Wojciechowska, kierownik pracowni wspomagania szkół i doradztwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Poznania, będąca jurorem  konkursu.

Kreatywność prac i ich wykonanie zaskoczyło nie tylko Jurorów, ale też licznie zgromadzonych gości wystawy. Mogli oni zobaczyć m.in.: szklane zegary, lampy, karmniki, wazony, świeczniki, akwaria, pojemniki do przypraw, ozdoby decoupage, opakowania na przybory krawieckie, rollery do stóp, mydelniczki czy szklane mozaiki, pantofelki, salamandry i ogrody. „Jestem po dużym wrażeniem, ponieważ rzadko się zdarza, że na pierwszą edycję konkursu napływa tak dużo różnorodnych zgłoszeń. Natomiast wśród nagrodzonych projektów ujęła mnie ich pomysłowość i estetyka wykonania” – informuje drugi z Jurorów konkursu – Krystyna Aleksandrzak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Organizatorzy już dziś zapraszają szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji projektu, ponieważ, jak się okazuje, edukacja w zakresie recyklingu jest wciąż niezwykle potrzebna. „Ogromnie się cieszymy, że znakomita większość prac reprezentowała nie tylko wysoki poziom, ale też świadczyła o dużej świadomości ekologicznej uczniów. Pojawiły się jednak  zgłoszenia, które choć piękne nie mogły być brane pod uwagę ponieważ zostały wykonane ze szkła, które nie jest poddawane recyklingowi np. z żarówek. To pokazuje, że przed nami jeszcze wiele pracy nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli” – informuje Barbara Maciałczyk z Ardagh Group, reprezentująca organizatora projektu – Friends of Glass Polska.

Wielu gości targowych oglądając wystawę zadawało pytanie – „ile kosztują i gdzie można nabyć te szklane arcydzieła?” A to chyba najlepsza nagroda za włożony trud i wysiłek, który został doceniony nie tylko przez Jury.