Change language
Powrót do źródeł

Powrót do źródeł

Produkty tradycyjne, regionalne i ekologiczne z roku na rok zyskują na popularności, zwłaszcza wśród amatorów dobrego jedzenia

Powstaje coraz więcej miejsc, w których można taką żywność kupić lub się nią delektować. Już nie tylko syci, rozładowuje napięcie i daje przyjemność, ale też dostarcza wszystkich potrzebnych substancji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli natomiast w parze z dobrym smakiem kulinarnym idzie równie wysmakowana oprawa podania tudzież opakowanie – sukces jest gwarantowany. Oto dowody.

Rynek produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych to sektor dla wymagającego konsumenta. Lokalni producenci mają już swoje stałe punkty sprzedaży i sprawdzonych klientów. Nie tylko na specjalnie organizowanych targach, ale też w ramach kooperatyw spożywczych czy w wybranych lokalach gastronomicznych. „Wyraźnie widzimy, że nasze restauracje coraz chętniej odwiedzają ludzie, którzy szukają niebanalnych miejsc z kuchnią opartą na naturalnych produktach od lokalnych dostawców i producentów” – mówi Jan Poniński, właściciel i dyrektor kreatywny Weranda Family. „Stawiamy na kuchnię zdrową. Produkty tradycyjne pojawiają się u nas w nowych aranżacjach smakowych, ale zarazem w tradycyjnej oprawie. Dlatego też przy ich serwowaniu często wykorzystujemy szkło, nierzadko w dość nietypowym kontekście. Nasz sos vinegre od piętnastu lat serwujemy w szklanej butelce, bo jest wdzięczna, ładna, elegancka i najlepiej oddaje charakter naszego produktu. W słoikach podajemy napoje, drinki czy kawę latte. Szkło wykorzystujemy też, jako dekoracje. Na stołach mamy słoje z kwiatami, a wieczorem pojawiają się mniejsze ze świeczkami. Szkło postrzegamy uniwersalnie. Służy nam zarówno do przechowywania i sprzedawania przetworów, podawania potraw, jak i do wystroju wnętrza. Lubią je też nasi klienci.”

Osoby, które nie mają czasu na wyjście do lokalu, a chcą jeść świadomie szukają rozwiązań opartych na dowozie, czyli tzw. cateringu. „Dostarczamy śniadania do przygotowania w ciągu 10 minut, gotowe lunche w słoikach, przetwory oraz posiłki do przyrządzenia z dostarczonych składników i przepisów. Co ważne, współpracujemy z małymi, lokalnymi i ekologicznymi producentami warzyw oraz owoców. Ponadto wszystko robimy ręcznie w limitowanych seriach, wykorzystując jako opakowanie szkło, które jest estetyczne, zdrowe i umożliwia ponowne wykorzystanie. Planujemy zresztą zniżki dla naszych klientów, którzy będą nam zwracali słoiki po zjedzeniu naszych produktów” – wylicza Joanna Rejek ze sklepu internetowego Vegg.pl. Na podobnej zasadzie działa sklep internetowy sprzedający ekologiczną żywność z małopolski odrolnika.pl z tym, że zrzesza on grupę rolników sprzedających bezpośrednio pod wspólnym szyldem. Certyfikowaną żywność rezerwuje się na stronie, a potem odbiera od końca maja.

Trend jedzenia tradycyjnego, regionalnego i ekologicznego wciąż się rozwija, choć nadal brakuje wystarczającej świadomości i wiedzy konsumenckiej. Co prawda Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego czy Społeczny Instytut Ekologiczny włączają się w wiele inicjatyw, ale okazuje się, że te działania są wciąż niewystarczające.

Nie ulega też wątpliwości, że powrót do produktów tradycyjnych wymusza zmiany w rolnictwie. Stają się one szansą dla gospodarzy, którzy z konieczności lub wyboru odrzucają produkcję na wielką skalę. Okazuje się, że tradycyjne i lokalne jest i powinno być  „małe”, bo „małe” w tym przypadku oznacza przede wszystkim smaczne. Tak właśnie działają niewielkie manufaktury, które łączą tradycję z nowoczesnym designem. „Syropy, dżemy, nektary, soki, powidła, kompoty, musy i konfitury wytwarzamy metodami tradycyjnymi, ręcznie i na małą skalę. Przetwarzamy tylko świeże owoce i warzywa zebrane w pełni sezonu na bazie domowych receptur, co gwarantuje zdrowie, najlepszy smak i aromat. Te produkty od zawsze były pakowane w szkło przez nasze mamy, babcie i prababcie, więc i my tak robimy. Tradycja musi być zachowana. Ważny jest też dla nas aspekt ekologiczny ponieważ tylko szkło można w całości ponownie przetworzyć uzyskując dokładnie taki sam szklany produkt” – informuje Monika Kurzawa-Gryszczenia z Przetwórni Gryszczeniówka.

Rosnące zainteresowanie produktami tradycyjnymi, regionalnymi i ekologicznymi poprawia samopoczucie nie tylko ich wytwórcom i konsumentom, ale też napędza koniunkturę w innych sektorach. Jednym z nich jest przemysł opakowań szklanych. „Szkło jest preferowanym i wręcz naturalnym wyborem przez tego typu producentów. Jest nie tylko spójne wizerunkowo z ich produktem, estetyczne i urokliwe, ale też zdrowe, ponieważ nie wchodzi w interakcję z zawartością. Wykorzystuje się je nie tylko, jako ekologiczne opakowanie, ale również, jako element dekoracyjny. To wszystko zainspirowało nas do stworzenia Mapy Smaków Europy – projektu, w którym każdy chętny może określić swój smak, jak i smak swojego kraju” – wyjaśnia Barbara Maciałczyk z Ardagh Group i organizacji Friends of Glass (Przyjaciele Szkła), będącej pomysłodawcą Mapy, zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w ogólnoeuropejskim quizie www.friendsofglass.com/pl/mapyourtaste

Opcją na powiększenie rynku produktów lokalnych i ekologicznych są też uchwalone w kwietniu przez Sejm przepisy umożliwiające rolnikom nieopodatkowaną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów i wędlin) z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Przepisy wejdą w życie co prawda dopiero 1 stycznia 2016 roku, ale jest to dobry prognostyk na przyszłość. Tymczasem pozostaje nam liczyć na siebie, a to wychodzi nam chyba najzdrowiej.