Change language

Thank you for supporting glass!

The registration procedure has been completed. From now we will keep you updated with all Friends of Glass activities and achievements.

I believe that glass is good for me, for my family, and for the environment.

Click on one of the icons to join us:

Join by E-mail

I'd like to be kept informed with Friends of Glass news and updates

(You can unsubscribe at any time.)

By joining Friends of Glass, you accept our Terms and conditions

Thanks for your subscription!
Your'e almost there!

We've sent an email to your address. Please confirm this subscription by clicking on the link in the e-mail. Only one more step to go!

Sorry, but your e-mail address already exist!

Please check out your e-mail account if you already received a confirm mail for subscribing Friends of Glass.

Bogactwo szklanych pomysłów

Bogactwo szklanych pomysłów

Organizer na gwoździe, wisior z pojemnikiem dla diabetyka, skarbonka, przybornik na nici, karmnik, lampa i wiele innych prac napłynęło na I edycję konkursu EduPak Polska. Okazuje się, że „drugie życie szkła” może być naprawdę ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące!

Organizer na gwoździe, wisior z pojemnikiem dla diabetyka, skarbonka, przybornik na nici, karmnik, lampa i wiele innych prac napłynęło na I edycję konkursu EduPak Polska. Okazuje się, że „drugie życie szkła” może być naprawdę ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące!

Prawie pięciuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski zgłosiło swoje prace do I edycji konkursu EduPak Polska, którego hasłem przewodnim było „drugie życie szkła”. Wystawa prac konkursowych odbyła się podczas targów Glass w Poznaniu i była połączona z finałem oraz obradami jury, podczas których wyłoniono zwycięzców.

Celem projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, na który składał się film o produkcji szkła oraz konkurs, było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie recyklingu szkła, a także kreatywne wykorzystanie surowców wtórnych. Po ilości zgłoszonych prac, a przede wszystkim po ich wysokim poziomie, można śmiało stwierdzić, że wszystkie założenia konkursowe zostały zrealizowane z nawiązką.

W konkursie brali udział uczniowie szkół zawodowych, techników, a także liceów z całego województwa wielkopolskiego. Mogliśmy także zobaczyć prace uczniów szkół specjalnych – dzieci niewidomych z Owińsk czy też uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kalisza.

Wybór zwycięzców nie był rzeczą łatwą. „W zgłoszonych pracach podobała mi się inwencja uczniów, a także użyteczność tego, co stworzyli. Godne podziwu są prace wychowanków z Kalisza – widać, że włożyli w nie dużo wysiłku. Jestem też pod dużym wrażeniem zaangażowania nauczycieli. W pracach ich podopiecznych można dostrzec pasję szkolnych mentorów” – mówi Gabriela Wojciechowska, kierownik pracowni wspomagania szkół i doradztwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Poznania, będąca jurorem  konkursu.

Kreatywność prac i ich wykonanie zaskoczyło nie tylko Jurorów, ale też licznie zgromadzonych gości wystawy. Mogli oni zobaczyć m.in.: szklane zegary, lampy, karmniki, wazony, świeczniki, akwaria, pojemniki do przypraw, ozdoby decoupage, opakowania na przybory krawieckie, rollery do stóp, mydelniczki czy szklane mozaiki, pantofelki, salamandry i ogrody. „Jestem po dużym wrażeniem, ponieważ rzadko się zdarza, że na pierwszą edycję konkursu napływa tak dużo różnorodnych zgłoszeń. Natomiast wśród nagrodzonych projektów ujęła mnie ich pomysłowość i estetyka wykonania” – informuje drugi z Jurorów konkursu – Krystyna Aleksandrzak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Organizatorzy już dziś zapraszają szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji projektu, ponieważ, jak się okazuje, edukacja w zakresie recyklingu jest wciąż niezwykle potrzebna. „Ogromnie się cieszymy, że znakomita większość prac reprezentowała nie tylko wysoki poziom, ale też świadczyła o dużej świadomości ekologicznej uczniów. Pojawiły się jednak  zgłoszenia, które choć piękne nie mogły być brane pod uwagę ponieważ zostały wykonane ze szkła, które nie jest poddawane recyklingowi np. z żarówek. To pokazuje, że przed nami jeszcze wiele pracy nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli” – informuje Barbara Maciałczyk z Ardagh Group, reprezentująca organizatora projektu – Friends of Glass Polska.

Wielu gości targowych oglądając wystawę zadawało pytanie – „ile kosztują i gdzie można nabyć te szklane arcydzieła?” A to chyba najlepsza nagroda za włożony trud i wysiłek, który został doceniony nie tylko przez Jury.