Change language
Ekologia! Ekologia! Po raz czwarty wygrali wszyscy

Ekologia! Ekologia! Po raz czwarty wygrali wszyscy

Na Targach Edukacyjnych w Poznaniu uhonorowano laureatów IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska. Wpłynęły na niego zgłoszenia z ponad 184 placówek oświatowych z całej Polski i w sumie 261 prac. Łącznie w konkursie wzięło udział 1080 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całego kraju.

IV edycja konkursu EduPak Polska, którego głównymi hasłami w tym roku były: ekologia, segregacja, recykling opakowań szklanych i gospodarka o obiegu zamkniętym, zaczęła się już pod koniec 2022 roku. Wtedy to zgłoszonym placówkom oświatowym zostały wysłane materiały edukacyjne w postaci „Baza wiedzy” – kompendium wiedzy o opakowaniach szklanych i zestaw zabaw oraz zadań dostosowanych do wieku dzieci i młodzieży. Merytorycznie odpowiedzialni za nie byli organizatorzy konkursu – organizacja Friends of Glass Polska oraz Fundacja Edukacja dla Przyszłości Zielony Motyl. Natomiast nad poprawnością metodyczną pieczę sprawował współorganizator działań – Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. W oparciu o przesłane materiały i przeprowadzone w przedszkolach i szkołach „Szklane Lekcje” uczestnicy konkursu, w pięciu kategoriach wiekowych, przygotowali piosenki, scenki, plakaty, a także gry i animacje, wśród których Jury wybrało najlepszych, a wybór ten nie był łatwy.

Gala Finałowa była pełna emocji, radości i uśmiechów przedszkolaków i uczniów, którzy przyjechali z całej Polski, pokonując nawet ponad 300 kilometrów! Laureaci wyszli z wymarzonymi prezentami, a wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wraz z filmem i zdjęciami z Finału konkursu można zobaczyć na fanpage EduPak Polska.

Warto dodać, że wszystkie nagrody zostały osobiście wybrane przez dzieci i młodzież, a zakupione dzięki wsparciu Partnerów EduPak Polska: Ardagh Glass Packaging – Europe, Rekopol, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Miastu Poznań. Ich wręczenie było ogromnym przeżyciem dla młodych uczestników, nauczycieli oraz rodziców, którzy otrzymali też dyplomy i puchary ufundowane przez Prezydenta Miasta Poznania, honorowego patrona IV edycji konkursu. Dodatkowo laureaci odebrali sadzonki drzew ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. „Naszym celem jest edukacja i pokazywanie dzieciom, ale też nauczycielom i rodzicom, że ekologia zaczyna się przy półce sklepowej i w naszym domu poprzez świadome decyzje i wybory. Po raz kolejny do konkursu zgłosiła się rekordowa ilość uczestników, tym razem z całej Polski, co ogromnie cieszy i motywuje do dalszych działań. Jesteśmy też dumni, że w każdej edycji tych uczestników przybywa. W konkursie wygrywają wszyscy i to nie tylko dlatego, że każdy dostaje stosowny dyplom. Zyskują nasi Partnerzy, którym dziękujemy za wsparcie i obecność w Jury, bo razem wpływamy na świadome wybory młodych ludzi. Dzieci i młodzież otrzymują możliwość kształtowania zrównoważonej przyszłości. A instytucje i organizacje mają przestrzeń do realizacji swojej misji edukacyjnej i celów w tym zakresie.  Niestety, mimo wysłanych materiałów edukacyjnych, wciąż wiele z nadesłanych prac zawierało błędy merytoryczne. To pokazuje, że zapotrzebowanie na wiedzę jest nadal duże” – informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager Ardagh Glass Packaging – Europe, przewodnicząca jury.

Opinię tę potwierdzają Partnerzy konkursu. „Misją Rekopol jest edukacja w zakresie recyklingu opakowań a EduPak Polska doskonale się w nią wpisuje. Dlatego też już po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność oceniać przysłane prace konkursowe i radować się wraz z nagrodzonymi z rosnącej świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży z całej Polski. Konkurs rośnie wraz z uczestnikami z edycji na edycję z czego cieszymy się ogromnie” –   dodaje Aneta Stawicka z Rekopol.  „Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym edukacyjnym projekcie i wręczyć nagrodzonym przedszkolakom i uczniom sadzonki, ponieważ drzewa oraz krzewy szczególnie w krajobrazie miejskim spełniają bardzo ważną funkcję w całym ekosystemie. Produkują życiodajny tlen, oczyszczają powietrze z metali ciężkich, w upalne dni dają cień, działają jak naturalne klimatyzatory dla miejskich wysp gorąca. Każdego roku leśnicy sadzą miliony drzew, a lasów w Polsce przybywa” -podkreśla dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu.  „Praca w Jury konkursu dała nam cały dzień uśmiechu, a jednocześnie była sporym wyzwaniem, ponieważ trudno było wybrać najlepsze prace. Większość z nich warta była nagrody. Zarówno pod względem koncepcji, wykonania jak i sposobu przekazania wiedzy na temat właściwej segregacji opakowań szklanych. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej lekcji recyklingu. Dzieci oraz młodzież mają moc!  Gratulacje dla wszystkich uczestników, ich nauczycieli i opiekunów oraz organizatora konkursu EduPak” – mówi Katarzyna Jauksz-Zalewska, Zastępca dyrektora ds. gospodarki odpadami w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.