Change language

"Znając wysoki walor edukacji ekologicznej zawartej w zadaniach konkursowych dopasowanych do poszczególnych grup wiekowych, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu po raz kolejny jest współorganizatorem – IV już edycji – Konkursu EDUPAK Polska, wspierając go merytorycznie. "

Ksenia Herbst-Buchwald
Dyrektor, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

EduPak Polska to konkurs edukacyjno-ekologiczny pokazujący, że metodą małych kroków i zmianą codziennych nawyków każdy może mieć wpływ na kondycję naszej planety. Pomocna w tym będzie wiedza w zakresie segregacji oraz recyklingu opakowań szklanych, a także gospodarki o obiegu zamkniętym, którą przygotowaliśmy do bezpłatnego pobrania w nowoczesnej i skondensowanej formule. Materiał został zweryfikowany przez ekspertów – dydaktyków, recyklerów i przedstawicieli hut szkła.

Z materiałów („Szklana lekcja” – baza wiedzy dla Nauczycieli, Przewodnik dla Nauczycieli oraz Karty pracy dla poszczególnych grup wiekowych z propozycjami gotowych zadań) można korzystać w dowolnym zakresie. Z założenia mają służyć pomocą w ramach spotkań oraz lekcji z dziećmi i młodzieżą.

 

Downloads

Szklana lekcja

Baza wiedzy dla Nauczycieli

Download

Szklana Lekcja

Przewodnik dla Nauczycieli

Download

PROPOZYCJE ZABAW EDUKACYJNYCH

dla dzieci w wieku 5 - 6 lat

Download

PROPOZYCJE ZABAW EDUKACYJNYCH

dla uczniów klas 1 - 3

Download

PROPOZYCJE ZADAŃ EDUKACYJNYCH

dla uczniów klas 4 - 6

Download

PROPOZYCJE ZADAŃ EDUKACYJNYCH

dla uczniów klas 7 - 8

Download

PROPOZYCJE ZADAŃ EDUKACYJNYCH

dla uczniów klas szkół ponadpodstawowych

Download

FAQ

+

Dlaczego recykling jest ważny?

Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy używamy opakowań szklanych, każdego dnia. Jedną z wielu zalet recyklingu szkła jest to, pozwala zaoszczędzić energię przy jego produkcji. Im więcej stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu, tym mniej energii potrzeba w procesie wytwarzania. Dzieje się tak dlatego, że szkło z recyklingu, topi się w piecu w znacznie niższej temperaturze niż surowce naturalne wchodzące w skład szkła.

+

Międzynarodowy Rok Szkła - kiedy i jak jest obchodzony?

Od ponad 4000 lat szkło stanowi kluczową część naszego życia – zarówno w handlu produktami takimi jak żywność, napoje i perfumy; poprzez medycynę i farmację, a skończywszy na momentach w których świętujemy wyjątkowe dla nas okazje. Kształtuje nasze społeczności i ma wiele dobrych właściwości.

Ponieważ wszyscy staramy się być jak najbardziej ekologiczni, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła – aby uczcić bogatą historię i możliwości, jakie ten materiał może zaoferować światu.

+

Co sprawia, że szkło jest przyjazne dla środowiska?

Przede wszystkim wykonane jest z naturalnych materiałów, dzięki czemu nie zanieczyszcza środowiska. Słoiki, butelki i szklane pojemniki po kosmetykach lub perfumach można również poddawać recyklingowi w nieskończoność, co oznacza, że potrzebujemy mniej materiałów naturalnych i energii do produkcji nowych opakowań szklanych.

W Europie mamy najwyższy na świecie wskaźnik recyklingu opakowań szklanycha – 80%, co pozwala zaoszczędzić 9 milionów ton dwutlenku węgla rocznie! Jeśli więc segregujesz i recyklingujesz – miałeś swój udział w tym procesie.

+

Z czego wykonane jest szkło opakowaniowe?

Szkło powstaje ze składników, które pochodzą z otaczającej nas przyrody, takich jak piasek, soda kalcynowana i wapień.  Do produkcji wykorzystywana jest też stłuczka szklana pochodząca z recyklingu. Dzięki temu opakowania szklane są bezpiecznym wyborem, ponieważ ich składniki nie wchodzą w interakcje z  żywnością i napojami. Pomaga to chronić ich smak ale także nasze zdrowie!

x

Yes, I want to receive this content from Friends of Glass.

Download