Change language

Szkło pomaga nam cieszyć się każdym momentem życia.

Od wspólnych chwil z całą rodziną przy jednym stole po świętowanie  najważniejszych wydarzeń w życiu. Szkło jest z nami  zawsze tam, gdzie czerpiemy z życia to, co najlepsze. Pomóż nam  w pełni wykorzystać szkło: segreguj je i poddaj recyklingowi najadąc mu nowe, niekończące się życie.

Dołącz do tegorocznych obchodów Międzynarodowego Roku Szkła i ciesz się szkłem, które towarzyszy nam od wieków.

Wybierz szkło. Wybierz przyszłość, już dziś.

Szkło jest ponadczasowe – dlatego je uwielbiamy

Szkło jest ponadczasowe. To właśnie sprawia, że ​​najbardziej lubiane na świecie opakowanie, wczoraj i dziś, jest najlepszym wyborem ą na przyszłość. Wykonane z naturalnych i obojętnych dla zawartości  materiałów – piasku, sody kalcynowanej i wapienia. Oto składniki szkła, które łacząc się dają magiczny efekt sprawdzający  się od tysięcy lat.

Obecnie 8 na 10 szklanych butelek jest zbieranych do recyklingu. Niekończące się życie szkła oznacza, że ​​przykładowo butelka wina, którą trzymasz na półce, mogła wcześniej być słoikiem dżemu, a nawet szklanym opakowaniem z  kremem do twarzy. Wrzuć go do pojemnika na opakowania szklane, a dzięki temu wróci na półkę i będzie żyć nowym życiem już za miesiąc, w doskonałej jakości. Właśnie dlatego szkło jest najlepszym wyborem dla zdrowia i środowiska.

Czym jest Międzynarodowy Rok Szkła?

Przez prawie cztery tysiąclecia szkło było i jest wykorzystywane w  handlu, kulturze i nauce z pożytkiem dla społeczeństw na całym świecie. Szkło  kształtuje lokalne społeczności, począwszy od czasów rzymskich i rzemieślniczego dmuchania szkła, poprzez średniowieczne gildie weneckiego Murano wytwarzające szkło wedle tajemnej receptury, aż po współczesne linie i metody zrównowazonej produkcji w hutach szkła.

Dlatego też wiosną 2021,  ONZ ogłosiło rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła. Celem jest zastanowienie się  nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością tego kultowego materiału.

Przeczytaj więcej o Roku Szkła

Dołącz do wspólnego świętowania

Szkło, jako materiał o bogatym dziedzictwie kulturowym, jest ważniejsze dla naszego współczesnego życia niż kiedykolwiek wcześniej. Jest zdrowe zarówno dla ludzi, jak i dla planety. Dodatkowo jest uniwersalne i można je wykorzystywać w  innowacyjnych działaniach.

To właśnie sprawia, że ​​szkło jest prawdziwym klejnotem pomagającym osiągnąć  bardziej zrównoważoną przyszłość. Dołącz do naszych tegorocznych obchodów  Międzynarodowego Roku Szkła. To ważne ponieważ wybór szkła oznacza wybór lepszej przyszłości. Przyszłości, która oznacza ochronę  zdrowia – planety, ludzi i społeczeństwa. A wszystko po to,  abyśmy mogli wspólnie działać dla przyszłych pokoleń.

Dołącz do wspólnego świętowania

Download the toolkit & social graphics

FAQ

+

Dlaczego szkło jest materiałem zrównoważonym?

Ponieważ jest wykonane tylko z naturalnych materiałów oraz stłuczki szklanej pochodzącej  z recyklingu. Dzięki temu szkło ma prosty skład  i nie zanieczyszcza środowiska. Szkło ma również niekończące się życie! To samo opakowanie szklane może być wielokrotnie używane bez utraty jakości i w nieskończoność poddawane recyklingowi będąc przerabianym  na nowe butelki czy słoiki, a jednocześnie zmniejszając ilość odpadów, redukując emisję CO2 i oszczędzając surowce naturalne.

Co więcej, Europa ma najwyższy na świecie wskaźnik recyklingu szkła na poziomie 80%, a dzięki nieustannemu recyklingowi i użyciu stłuczki szklanej w produkcji opakowań szklanych możemy zaoszczędzić aż 9 milionów ton CO2 rocznie. Jeśli to nie jest zachętą do segregowania opakowań szklanych, to nie wiemy, co nią jest.

+

Czy szklane opakowanie jest dobre dla zdrowia?

Krótko mówiąc, tak. Szkło, jako obojętny materiał opakowaniowy do codziennego użytku, wykonany z naturalnych składników jest trwałe i bezpieczne. Nie potrzebuje dodatkowych chemikaliów ani plastikowych wyściółek do ochrony naszych ulubionych produktów – jest to jednowarstwowy materiał opakowaniowy i jeden z niewielu bez syntetycznych substancji, które mogłyby wchodzić w interakcje z żywnością lub napojami. Szkło działa jak bariera dla czynników zewnętrznych, co oznacza, że ​​produkty są bezpiecznie przechowywane nawet po ich otwarciu.

Dlatego możesz polegać na opakowaniu szklanym, które dłużej zachowa świeżość produktów i sprawi, że będziesz zdrowszy, a smak i zapach pozostaną bez zmian.

+

Jak mogę dołaczyć do Międzynarodowego Roku Szkła?

Jest wiele różnych sposobów! Możesz dołączyć do obchodów w mediach społecznościowych za pomocą #YearofGlass lub #IYOG2022 i podzielić się swoimi chwilami świętując wraz z opakowaniami szklanymi. Możesz pobrać poniżej nasze materiały i dowiedzieć się, dlaczego szkło jest wykorzystywane od  pokoleń.

Koniecznie sprawdź też kalendarz najnowszych wydarzeń na stronie IYOG 2022: od wystaw historycznych, przez konkursy plastyczne skierowane do uczniów szkół, po badania naukowe nad szkłem wspierające zrównoważony rozwój w miastach i miasteczkach. W każdej części świata znajdziesz wydarzenie celebrujące Międzynarodowy Rok Szkła Gdziekolwiek jesteś i w jakikolwiek sposób chcesz świętować, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

+

Ale poczekaj, czy szkło nie generuje spory ślad węglowy?

Tak, ale w miarę postępu technologicznego jest on mniejszy niż 20 lat temu. Szkło jest zdrowe, nadaje się do wielokrotnego użytku i nieskończonego recyklingu bez utraty jakości, ale nie można zaprzeczyć, że produkcja szkła była przemysłem energochłonnym. Zapewniamy jednak, że cały czas pracujemy nad obniżeniem emisji  dwutlenku węgla. W zamian możemy zaoferować w pełni neutralne dla klimatu opakowanie, które wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego.

 

 

Robimy szybkie postępy, aby produkcja szkła stała się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Maksymalizujemy również  wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, a projekty takie jak „Piec przyszłości” czy platforma „Twórz Zamknięty Obieg Szkła” osiągają znaczący progres. Wiemy, że poprzez zmiejszenie zużycia surowców naturanych i przyspieszenie przejścia na niskoemisyjną gospodarkę będziemy w stanie zapewnić zrównoważony rozwój produkcji szkła dla przyszłych pokoleń.

x

Download the IYOG toolkit

With the International Year of Glass putting glass in the spotlight like never before, discover why glass is the choosing tomorrow, today – now, and for generations to come.

Thank you for downloading the paper.

Yes, I want to receive this content from Friends of Glass.

Download