Change language

Thank you for supporting glass!

The registration procedure has been completed. From now we will keep you updated with all Friends of Glass activities and achievements.

I believe that glass is good for me, for my family, and for the environment.

Click on one of the icons to join us:

Join by E-mail

I'd like to be kept informed with Friends of Glass news and updates

(You can unsubscribe at any time.)

By joining Friends of Glass, you accept our Terms and conditions

Thanks for your subscription!
Your'e almost there!

We've sent an email to your address. Please confirm this subscription by clicking on the link in the e-mail. Only one more step to go!

Sorry, but your e-mail address already exist!

Please check out your e-mail account if you already received a confirm mail for subscribing Friends of Glass.

Jak smakuje Europa?

Jak smakuje Europa?

Jakie są preferencje smakowe Europejczyków i jak bardzo są one uzależnione od wpływów kulturowych? Odpowiedzi na to pytanie szukali Przyjaciele Szkła (Friends of Glass), organizując międzynarodowy quiz[1], w którym wzięło udział ponad 29 tysięcy osób z 30 europejskich krajów.

 

„Projekt Europejskiej Mapy Smaków odniósł wielki sukces. Szkło jest używane jako opakowanie do wielu produktów spożywczych. Chcieliśmy zatem sprawdzić czy istnieją pewne charakterystyczne cechy narodowe w preferencjach smakowych Europejczyków dotyczących jedzenia i picia, które wykraczają poza standardowe stereotypy” – powiedział Michael Delle Selve, FEVE Senior Communications Manager. „Zebraliśmy grupę Twórców Smaków i sommelierów z kilku krajów, aby  pomogli nam opracować i zinterpretować quiz, który pozwolił  na określenie kluczowych preferencji smakowych. Wśród pytań znalazły się m.in. takie: ‘Jak zaczynasz swój dzień?’, ‘Który z prezentowanych produktów najlepiej reprezentuje Twój kraj?’ oraz ‘Jeśli miałbyś/miałabyś porównać się do żywności, to jaki produkt opisuje Cię najlepiej?’. “

Quiz był aktywny online przez sześć miesięcy, a informacja o nim dystrybułowana za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz poprzez cykl imprez odbywających się na całym kontynencie. Dzięki niemu udało się ustalić pięć najważniejszych wniosków.

 

Pierwszy wiąże się z umami, czyli smakiem, który można znaleźć w diecie bogatej w zboża, fasolę i pomidory. Termin ‘umami’, co w tłumaczeniu znaczy mniej więcej tyle, co ‘pyszny smak’, wymyślili Japończycy. Można śmiało powiedzieć, że współczesna Europa umiłowała sobie ten smak (objawia się on na przykład jako miłość do curry w Wielkiej Brytanii), poprzez przywiezione na przestrzeni wieków zioła i przyprawy ze Wschodu. „Co ciekawe, większość Polaków również preferuje umami, stąd też kraj nad Wisłą definiuje właśnie smak umami”- komentuje Barbara Maciałczyk, Ardagh Group Marketing Manager i koordynator projektu w Polsce.

Drugi wniosek to stwierdzenie, że preferencje smakowe mogą się różnić. Quiz zidentyfikował kilka zupełnie odmiennych upodobań w zależności od regionu. Piwo kojarzy się Brytyjczykom z domem, jednak piątkowy wieczór wolą spędzić z kieliszkiem musującego wina. Francuzi natomiast świętują rozpoczęcie weekendu pijąc kolorowego drinka. Inne pytania i udzielone na nie odpowiedzi pokazały, że podczas gdy Niemcy chętnie używają w kuchni przypraw, Włosi zawsze wybierają świeże zioła. Quiz pozwolił odkryć nie tylko preferencje smakowe, ale również cechy charakteru Europejczyków.

Co ciekawe, choć kontynent ten, określany jest jako wesoły (i o dziwo tak właśnie opisaliśmy się my, Polacy), Niemcy mówią o sobie, że są spokojni, Chorwaci – niewinni, Szwajcarzy – powściągliwi, a Czesi – sarkastyczni. Jane Peyton, sommelierka piwa i autorka, która została zaangażowana w projekt ‘Twórców Smaków’ powiedziała: „To szalenie ciekawe, jeśli się zastanowimy, jakie smaki w naturalny sposób nam odpowiadają, jak miejsce, w którym dorastaliśmy ukształtowało nasze gusta smakowe i jak nasze preferencje  smakowe zmieniają się w czasie. “

Po trzecie, dowiedzieliśmy się, że nawyki zakupowe mają ogromny wpływ na to, jakiego typu jedzenie wybieramy. Większość Europejczyków (w tym Polacy) stawia na świeże i naturalne produkty. Niektórzy preferują robienie zakupów według sporządzonej wcześniej listy i kupują tylko to, czego potrzebują. Natomiast we Włoszech klienci wypatrują promocji i ofert specjalnych.

 Po czwarte, dowiedziono, że wszystkie kraje basenu Morza Śródziemnego w Europie traktują oliwę z oliwek jako produkt narodowy. Okazuje się, że także mieszkańcy innych państw europejskich, spośród kilku wskazanych produktów, (w tym popularnego dżemu czy majonezu), najczęściej podczas zakupów wybierają oliwę z oliwek. Według Komisji Europejskiej, żadne inne miejsce na ziemi nie może się równać z Europą pod względem wielkości jej produkcji i konsumpcji. Europa odpowiada za 73% światowej produkcji oliwy z oliwek, z czego sama spożywa aż 66%. „Jak pokazały wcześniejsze badania, rośnie też popularność opakowań szklanych, ponieważ dłużej utrzymują świeżość i aromat zawartych w nim produktów. Dodatkowo barwione butelki pozwalają eksportować oliwę z oliwek bez narażania jej na działanie światła słonecznego, a samo szkło stanowi jedyny materiał opakowaniowy, który w żaden sposób nie wpływa na smak zawartej w niej żywności” – uzupełnia Michael Delle Selve, FEVE Senior Communications Manager.

I w końcu – po piąte – wykazano, że większość kontynentalnych Europejczyków rozpoczyna swój dzień od filiżanki kawy. Wyjątki są dwa, ale chyba nikogo nie zdziwią – mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii preferują herbatę. Europejska Federacja Kawy szacuje, że w krajach Unii Europejskiej spożywa się 2.5 miliona ton kawy rocznie, co daje najwyższy wskaźnik jej spożycia  na świecie. Z badań przeprowadzonych przez Quartz i Euromonitor wynika, że aż 13 krajów europejskich znajduje się w pierwszej piętnastce państw  całego świata z największym wskaźnikiem spożycia kawy. Z innej perspektywy z kolei, wśród 80 krajów słynących z picia kawy , tych z Europy jest aż 33.