Change language

Thank you for supporting glass!

The registration procedure has been completed. From now we will keep you updated with all Friends of Glass activities and achievements.

I believe that glass is good for me, for my family, and for the environment.

Click on one of the icons to join us:

Join by E-mail

I'd like to be kept informed with Friends of Glass news and updates

(You can unsubscribe at any time.)

By joining Friends of Glass, you accept our Terms and conditions

Thanks for your subscription!
Your'e almost there!

We've sent an email to your address. Please confirm this subscription by clicking on the link in the e-mail. Only one more step to go!

Sorry, but your e-mail address already exist!

Please check out your e-mail account if you already received a confirm mail for subscribing Friends of Glass.

Smacznego!

Smacznego!

Sprawia nam ogromną przyjemność, ale też ratuje życie. Odczuwamy go za pomocą 9 tysięcy receptorów w ustach, na podniebieniu i w gardle. Można go lubić bądź nienawidzić. SMAK.

Każdy z nas inaczej go odczuwa, a możemy się o tym przekonać rozwiązując smakowy quiz określający nie tylko, jakim smakiem jesteśmy, ale też, jakie smaki preferują inni mieszkańcy Polski i Europy.

42 procent Polek mieszkających w dużych miastach przedkłada smak potraw ponad ich kaloryczność i wartości odżywcze. Tak wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. przez firmę IQS. Oznacza to, że jemy nie tylko po to, aby żyć, lecz także dlatego, że wciąż szukamy nowych przyjemności smakowych. Nasze gusta kulinarne kształtują cztery podstawowe smaki – słodki, gorzki, kwaśny i słony. Kilkanaście lat temu naukowcy wyodrębnili piąty smak – umami. Jest on pobudzany przez roztwory glutaminianu sodu, które występują w kuchni orientalnej, a naturalnie w mięsie, serach, rybach, szpinaku, brokułach oraz… w kobiecym mleku. Ponieważ najmocniej nasze gusta smakowe kształtuje położenie i kultura kulinarna regionu, w którym żyjemy, a także specyfika społeczna oraz religijna, społeczność Friends of Glass (Przyjaciele szkła), postanowiła opracować pierwszą europejską Mapę Smaków. Do jej tworzenia zaproszono Europejczyków, którzy biorąc udział w narodowych quizach, sami ją definiują. Przy tym projekcie swoim wsparciem służą najlepsi europejscy sommelierzy wody, wina, piwa oraz restauratorzy i dietetycy. Można się od nich dowiedzieć, czym jest dla nich smak oraz w jaki sposób ich praca wpływa na ich preferencje. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy wejść na przeznaczoną dla Polski stronę internetową https://www.friendsofglass.com/pl/mapyourtaste/; odpowiedzieć na 10 krótkich pytań i sprawdzić jaki smak nas określa. Odpowiedzi pomogą też w określeniu jakie smaki preferują mieszkańcy naszego kraju. Do końca 2015 roku będzie też możliwość bezpośredniego spotkania się z twórcami Mapy Smaków Europy i określenia swoich smaków w Mediolanie, Paryżu, Londynie, Hamburgu i Madrycie.