Change language
Smacznego!

Smacznego!

Sprawia nam ogromną przyjemność, ale też ratuje życie. Odczuwamy go za pomocą 9 tysięcy receptorów w ustach, na podniebieniu i w gardle. Można go lubić bądź nienawidzić. SMAK.

Każdy z nas inaczej go odczuwa, a możemy się o tym przekonać rozwiązując smakowy quiz określający nie tylko, jakim smakiem jesteśmy, ale też, jakie smaki preferują inni mieszkańcy Polski i Europy.

42 procent Polek mieszkających w dużych miastach przedkłada smak potraw ponad ich kaloryczność i wartości odżywcze. Tak wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. przez firmę IQS. Oznacza to, że jemy nie tylko po to, aby żyć, lecz także dlatego, że wciąż szukamy nowych przyjemności smakowych. Nasze gusta kulinarne kształtują cztery podstawowe smaki – słodki, gorzki, kwaśny i słony. Kilkanaście lat temu naukowcy wyodrębnili piąty smak – umami. Jest on pobudzany przez roztwory glutaminianu sodu, które występują w kuchni orientalnej, a naturalnie w mięsie, serach, rybach, szpinaku, brokułach oraz… w kobiecym mleku. Ponieważ najmocniej nasze gusta smakowe kształtuje położenie i kultura kulinarna regionu, w którym żyjemy, a także specyfika społeczna oraz religijna, społeczność Friends of Glass (Przyjaciele szkła), postanowiła opracować pierwszą europejską Mapę Smaków. Do jej tworzenia zaproszono Europejczyków, którzy biorąc udział w narodowych quizach, sami ją definiują. Przy tym projekcie swoim wsparciem służą najlepsi europejscy sommelierzy wody, wina, piwa oraz restauratorzy i dietetycy. Można się od nich dowiedzieć, czym jest dla nich smak oraz w jaki sposób ich praca wpływa na ich preferencje. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy wejść na przeznaczoną dla Polski stronę internetową https://www.friendsofglass.com/pl/mapyourtaste/; odpowiedzieć na 10 krótkich pytań i sprawdzić jaki smak nas określa. Odpowiedzi pomogą też w określeniu jakie smaki preferują mieszkańcy naszego kraju. Do końca 2015 roku będzie też możliwość bezpośredniego spotkania się z twórcami Mapy Smaków Europy i określenia swoich smaków w Mediolanie, Paryżu, Londynie, Hamburgu i Madrycie.