Change language

Na drodze do lepszej przyszłości planety liczy się każde szklane opakowanie

 

Każdego dnia staramy się być lepszą wersją samych siebie – dokonując świadomych wyborów, które przyczyniają się do poprawy stanu otaczającego nas środowiska – dla nas i dla przyszłych pokoleń. Dzieje się tak, ponieważ każde, nawet najmniejsze, nasze działanie ma wpływ na planetę, którą nazywamy domem.

A jeśli naprawdę nie jest to takie trudne? Jeśli pozornie mały krok może przynieść dużą zmianę?

Od butelki, przez flakon perfum, po słoik – recykling opakowań szklanych to niekończący się cykl przynoszący wiele korzyści. Po ponownym przetworzeniu opakowanie szklane może przybrać nowy kształt, kolor, a nawet zmienić swoje przeznaczenie. Wyobrażasz sobie, że masz tę moc w swoich rękach?

Szkło jest wiecznie żywe. To trwały materiał, który po ponownym przetworzeniu nie traci na jakości. Pomóż nam stworzyć lepszą przyszłość – przyszłość, w której każde opakowanie szklane poddane zostanie recyklingowi.

 

Zobacz, jak zbliżamy do siebie ludzi w tej szklanej, recyklingowej podróży

 

Jak możesz do nas dołączyć? 

To wcale nie jest trudne: nawet pozornie niewielkie działania, takie jak prawidłowa segregacja, mogą pomóc w tworzeniu bardziej zrównoważonego środowiska. Oto trzy proste kroki, które możesz podjąć, aby poprawić jakość recyklingu i zainspirować innych, by dołączyli do Ciebie: 

 Jak przebiega recykling szkła? 

 

Podróż zaczyna się, gdy butelki, słoiki i flakony po kosmetykach trafiają do pojemnika na opakowania szklane – i tu właśnie wkraczasz Ty. W zależności od miejsca zamieszkania pętla recyklingu może przebiegać różnymi drogami – od zbiórki z pojemników lub worków do segregacji po skupy butelek.

Po wrzuceniu opakowania szklanego do odpowiedniego pojemnika, jest on dostarczany do recyklera. Tam opakowania szklane są starannie sortowane, rozdzielane według koloru i przesiewane w celu usunięcia zanieczyszczeń – zostaje tylko odpowiednio wyselekcjonowany materiał szklany. 

Wyselekcjonowane szkło jest następnie kruszone na drobne kawałki zwane „stłuczką szklaną”. Stłuczka szklana jest z kolei poddawana procesowi monitorowania, suszenia i czyszczenia w celu przygotowania jej do przetopienia i ponownego przetworzenia.

Szkło pochodzące z recyklingu, po odpowiednim przygotowaniu, odważeniu i wymieszaniu, transportowane jest do pieca szklarskiego, w którym ulega stopieniu. Z roztopionej masy szklanej formuje się nowe opakowania o różnych kształtach.

 

Po powolnym schłodzeniu (nazywanym odprężaniem) i przejściu rygorystycznej kontroli jakości, wyprodukowane opakowania szklane wysyłane są do firm w całej Europie w celu ich napełnienia. Stąd rozpoczynają swoją ostatnią podróż – z powrotem na półki sklepowe. A kiedy skończysz korzystać z produktu, możesz jego szklane opakowanie ponownie poddać recyklingowi, rozpoczynając kolejny zamknięty obieg.

FAQ

+

Opakowania szklane mogą być przetwarzane w nieskończoność, bez utraty swoich właściwości

Szkło opakowaniowe nadaje się w 100% do ponownego przetworzenia i jest materiałem całkowicie neutralnym. Oznacza to, że jest bezpieczne dla swojej zawartości oraz bez względu na to, ile razy zostanie poddane recyklingowi, jego właściwości będą identyczne i można je przekształcić w nowe opakowanie.

+

Recykling opakowań szklanych pozwala oszczędzić cenne surowce naszej planety

Wrzucając puste szklane opakowania do odpowiednich pojemników do segregacji, nie tylko poddajesz je recyklingowi, ale także pomagasz chronić zasoby naturalne Ziemi. Do produkcji nowych opakowań szklanych używany jest piasek, soda kalcynowana, wapień i – oczywiście – szkło z recyklingu.

+

Stłuczka szklana zmniejsza zużycie energii i wody podczas produkcji nowych opakowań

Recykling opakowań szklanych pomaga również oszczędzać energię i wodę podczas procesu produkcyjnego. Im więcej używamy materiałów pochodzących z recyklingu, tym mniej energii i wody potrzeba do produkcji nowych opakowań, ponieważ szkło z recyklingu topi się w niższej temperaturze niż pierwotne surowce.

+

Stłuczka szklana to bardziej neutralna pod względem emisji CO₂ przyszłość

Szybko topiące się szkło przyczynia się do mniejszej emisji dwutlenku węgla. To ważne, ponieważ nie możemy zwolnić na drodze do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości! Każda tona szkła z recyklingu pozwala zaoszczędzić 670 kg CO₂. Niemniej cała branża szklarska wciąż intensywnie pracuje, aby szklane opakowania były neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla – między innymi dzięki takim inicjatywom jak Close the Glass Loop. Wprowadzenie większej ilości opakowań szklanych do obiegu zamkniętego to sposób, w jaki wszyscy możemy pomóc planecie.

+

Twój wybór, twoja przyszłość!

Dokonywanie wyborów, które przynoszą korzyści zarówno nam, jak i naszej planecie ma niezaprzeczalną moc. Tworzenie lepszego świata to nie tylko odpowiedzialność – to szansa na kształtowanie przyszłości, w której dobre samopoczucie przeplata się z życiem w harmonii ze środowiskiem. Podejmijmy tę podróż razem – i poddajmy recyklingowi każde opakowanie szklane.