Change language
Jak ocalić świat przed zagładą? Na naukę nigdy nie jest za późno!

Jak ocalić świat przed zagładą? Na naukę nigdy nie jest za późno!

W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, 19 listopada zainagurowana zostanie III edycja projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska 2019/2020.

Na Konferencji i Warsztatach blisko 150 nauczycieli zamieni się w uczniów, aby dowiedzieć się, jak w swoich szkołach przekazać efektywnie i efektownie wiedzę oraz przyczynić się do ocalenia świata przed zagładą.

Poprzednie edycje konkursu EduPak Polska, którego twórcą jest organizacja non-profit  Friends of Glass Polska,  ukazały brak wiedzy wśród uczniów i po części także nauczycieli dotyczący zasad segregacji. Dlatego też w tym roku podstawą działań projektu EduPak Polska jest edukacja dotycząca zasad segregacji odpadów wszystkich frakcji, a także m.in. jak być zero waste w szkole i w domu

Pierwszym etapem projektu będzie wielopłaszczyznowa Konferencja i Warsztaty dla nauczycieli z całej Wielkopolski. Temat spotkania brzmi: „Jak ocalić przyrodę i ludzkość przed samozagładą? Czyli jak świadomość naszych codziennych wyborów wpływa na zmieniający się świat”. W trakcie Konferencji i Warsztatów nauczyciele zamienią się w uczniów i w praktyce przekonają się o tym, jak wygląda obieg zamknięty w oparciu o poszczególne frakcje. Otrzymają oni także w formie cyfrowej „Niezbędnik ekologiczny”,  zawierający materiały dydaktyczne.  Co ważne,  będzie on darmowy i dostępny  dla wszystkich chętnych Nauczycieli w chmurze, a link zostanie podany na fanpage EduPak Polska. Na uczestników listopadowej Konferencji i Warsztatów będą czekać sadzonki drzew przekazane nauczycielom  przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz catering zero waste.  „Nazwa Konferencji i Warsztatów zobowiązuje, stąd też podczas posiłku dla nauczycieli wykorzystana zostanie wyłącznie zastawa porcelanowa, szklana i drewniana. Nie będzie wykałaczek, łyżeczek plastikowych ani drewnianych, a do deserów i przekąsek nie użyjemy plastikowych pojemników . Dodatkowo przewóz żywności odbędzie w pojemnikach wielokrotnego użytku bez folii spożywczej czy aluminiowej” – informuje Barbara Gramacka, Manager Weranda Catering & Events.

Drugi etap projektu to praca pedagogów z podopiecznymi na zorganizowanych zajęciach w przedszkolach i szkołach w oparciu o zdobytą wiedzę i otrzymane materiały.

Etap trzeci to Konkurs ekologiczny dotyczący opakowań szklanych dla dzieci i młodzieży (przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych). Konkurs rozpocznie się jeszcze w grudniu. Od tego miesiąca będą przyjmowane zgłoszenia. Szczegóły z datami i regulaminem zostaną przekazane Nauczycielom na Konferencji, a potem podane do publicznej wiadomości poprzez fanpage EduPak Polska (facebook.com/edupakpolska)  oraz za pomocą kanałów Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Jednakże już dziś do udziału są zaproszone wszystkie placówki oświatowe z Wielkopolski.

„Cieszymy się, że możemy być współorganizatorem tego wydarzenia. Zmiany, których efektem jest działalność człowieka w otaczającym nas świecie są tak dynamiczne, że wzrost świadomości ekologicznej i zmiany naszych codziennych nawyków stają się wręcz konieczne” – podkreśla Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Zwieńczeniem Konkursu będzie wystawa prac i wręczenie nagród podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się 6 -8 marca 2020 roku. Warto dodać, że Konkurs jest jednym z nielicznych, w którym to laureaci wybierają sobie sami nagrody jakie chcieliby otrzymać. „EduPak Polska z roku na rok nie tylko dojrzewa i pokonuje kolejne szczeble edukacyjnej kariery,  ale też zyskuje nowych Przyjaciół. To ogromnie cieszy, ponieważ widzimy jak wiele jest jeszcze do zrobienia. W tej edycji stwierdziliśmy, że trzeba działać kompleksowo i wielopłaszczyznowo, dlatego zaprosiliśmy do  współpracy wszystkie frakcje opakowań, bo problemy i cele mamy wspólne” – zaznacza Barbara Maciałczyk, kierownik marketingu Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass w Polsce.

Partnerami i Przyjaciółmi III edycji EduPak Polska są: Remondis Sanitech Poznań, Aquanet, GOAP, Zakład Zagospodarowanie Odpadów, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Ardagh Group, Smurfit Kappa, Futamura, Recal, Weranda Family, Rekopol, Lidl oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.