Change language

Thank you for supporting glass!

The registration procedure has been completed. From now we will keep you updated with all Friends of Glass activities and achievements.

Wierzę, że szkło jest dobre dla mnie, mojej rodziny i dla środowiska.

Kliknij na jedną z ikon by do nas dołączyć:

Dołącz używając adresu e-mail

I'd like to be kept informed with Friends of Glass news and updates

(You can unsubscribe at any time.)

By joining Friends of Glass, you accept our Terms and conditions

Thanks for your subscription!
Your'e almost there!

We've sent an email to your address. Please confirm this subscription by clicking on the link in the e-mail. Only one more step to go!

Sorry, but your e-mail address already exist!

Please check out your e-mail account if you already received a confirm mail for subscribing Friends of Glass.

Moda na szkło

Moda na szkło

Polacy pokochali opakowania szklane.

Już 89% rodaków poleciłoby je, uważając, że to właśnie one są najlepszym wyborem dla zdrowia i środowiska. To o 4% więcej niż średnia ogólnoeuropejska odnotowana podczas niezależnego badania*, zrealizowanego na zlecenie Friends of Glass w jedenastu krajach Starego Kontynentu.

Moda jest wieczna – tak samo jak szkło – zmieniają się tylko trendy. Nie dziwi więc, że coraz więcej Polaków i Europejczyków wybiera opakowania szklane. Decyduje o tym, przede wszystkim, rosnąca troska o środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest też dbałość o własne bezpieczeństwo. Takowe gwarantują opakowanie szklane chroniąc przechowywaną w nich żywność i napoje, a tym samym nasze zdrowie. Widać to najlepiej w wynikach ankiety* przeprowadzonej pod koniec 2016 roku w porównaniu z identycznym badaniem wykonanym trzy lata temu.
Wykorzystanie w życiu codziennym opakowań szklanych w Polsce wzrosło. Najbardziej w takich kategoriach, jak: ocet, wino i wino musujące, słodkie kremy do smarowania pieczywa, sosy do gotowania, żywność dla niemowląt, warzywa, desery i jogurty. Jest ono znacząco wyższe niż średnia Unii Europejskiej w takich kategoriach jak: ocet, alkohol, soki, mleko, gotowe zupy; a niższe w przypadku słodkich kremów do smarowania pieczywa, win musujących, oleju, sosów do sałatek, przypraw, warzyw i jogurtów.
Jak wynika z zebranych danych aż 54% polskich konsumentów używa opakowań szklanych częściej niż trzy lata temu. Decyduje o tym głównie możliwość ich recyklingu, czyli troska o środowisko naturalne (55%) oraz pozytywny wpływ na nasze zdrowie (42%).
Ekologia to jeden z najważniejszych aspektów, które powodują, że Polacy wybierają opakowania szklane. 78% z nich uważa, że szkło jest najbardziej przyjaznym dla środowiska opakowaniem. Decyduje o tym głównie recykling butelek i słoików. Tym samym 60% przepytanych stwierdziło, że opakowania szklane nie są szkodliwe dla otaczającej nas przyrody, co jest wynikiem o 11% lepszym niż średnia w całej UE i o 17% wyższym w porównaniu do 2014 roku.
Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, o wyborze opakowań szklanych przez Polaków przesądzają również aspekty zdrowotne (42%) oraz brak interakcji z żywnością (42%). Takie wyniki nie dziwią, ponieważ gwarancja bezpiecznego przechowywania produktów w szkle jest istotna aż dla 64% Polaków, co jest wynikiem o 6% wyższym niż
średnia w Unii Europejskiej. Dodatkowo 67% osób bez obaw wybiera napoje w szklanych butelkach i słoikach, a 61% ankietowanych korzystałoby tylko z opakowań szklanych, jeśli byłoby to możliwe. „Polacy mają coraz większą wiedzę odnośnie korzyści wynikających z używania opakowań szklanych. Cieszy to tym bardziej, że poszczególne wyniki są wyższe niż średnia w krajach unijnych. Wciąż jednak widzimy, że jest wiele do zrobienia w kwestii edukacji, stąd też i w tym roku planujemy – razem z naszym Ambasadorem Bartkiem Jędrzejakiem – niestandardową kampanię pokazującą, przede wszystkim, jak prawidłowo segregować ” – informuje Barbara Maciałczyk z Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass w Polsce.

 

 

 

*Ankietę online przeprowadziła agencja badawcza InSites Consulting na zlecenie FEVE w jedenastu krajach Unii Europejskiej (Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Austria, Chorwacja, Czechy, Polska, Słowacja i Szwajcaria) od 28 listopada do 14 grudnia 2016 r., a wzięło w niej udział 17 377 Europejczyków. Pierwsza próba objęła 13 054 osób w wieku 25-65 lat – w Polsce odpowiednio 499 ankietowanych, a druga 4 323 osoby w wieku 16 – 24 lata – w Polsce 304 respondentów.