Change language

Cyfrowy konkurs na realne problemy ekologiczne

Wszystkie placówki oświatowe, w tym przedszkola i szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie ekologiczno-edukacyjnym EduPak Polska. Obecnie trwa zbieranie zgłoszeń do IV edycji, które potrwa do 31 października. Projekt realizowany jest wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w nowej, cyfrowej i po raz pierwszy ogólnopolskiej formule. Co ważne, konkurs odbywa się w trakcie trwania Międzynarodowego Roku Szkła ogłoszonego przez UNESCO.

 

Poprzednie edycje projektu EduPak Polska, którego twórcą jest organizacja non-profit  Friends of Glass Polska,  pokazały jak wiele jest wciąż do zrobienia w zakresie edukacji ekologicznej dotyczącej segregacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym nie tylko wśród  uczniów, ale i nauczycieli. Dlatego też po pandemicznej przerwie powrócono do formuły konkursu przeznaczonego dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych (trzy grupy wiekowe) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest też jednym z działań podejmowanych w trakcie trwania Międzynarodowego Roku Szkła 2022. Stąd też ma na celu nie tylko podkreślenie roli naukowej, gospodarczej oraz kulturalnej szkła, a także uwypuklenie jego pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, zrównoważony rozwój i  budowanie zielonego świata.

 

W tym roku EduPak składa się z dwóch etapów. Pierwszy to praca nauczycieli z uczniami w ramach Szklanej Lekcji, której motto brzmi: „Dlaczego opakowania szklane są dobrym wyborem dla ludzi i środowiska oraz dlaczego warto je segregować?”. Na dedykowanych spotkaniach

i lekcjach przewidzianych w programie nauczania, nauczyciele mogą wybrać dowolne treści dopasowane do grupy wiekowej ze swoistego szklanego kompendium „Szklana Lekcja – Baza Wiedzy”. Jego uzupełnieniem są karty pracy dla uczniów zawierające sugestie zabaw i zadań do wykonania. Efektem i zwieńczeniem pracy nauczycieli i uczniów, oprócz większej świadomości dotyczącej prawidłowej segregacji i recyklingu opakowań szklanych, a także obiegu zamkniętego

i zrównoważonego rozwoju, będzie stworzenie cyfrowych prac konkursowych na zadane tematy. Drugi etap to ocena przez Jury przysłanych zgłoszeń, uroczyste wręczenie nagród i ekspozycja prac konkursowych.

 

Zwieńczeniem Konkursu będzie ekspozycja nagrodzonych prac i wręczenie nagród podczas

XXVII edycji Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się w dniach 10-12 marca 2023 r. Warto dodać, że Konkurs jest jednym z nielicznych, w którym to laureaci wybierają sobie sami nagrody jakie chcieliby otrzymać.

 

„Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być współorganizatorem tego wydarzenia. Zmiany, których efektem jest działalność człowieka w otaczającym nas świecie, są tak dynamiczne,

że wzrost świadomości ekologicznej, nauka zasad prawidłowej segregacji oraz zmiany naszych codziennych nawyków w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym stają się wręcz konieczne” – podkreśla Justyna Szychowiak, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

 

„EduPak Polska rozwija się z roku na rok, czego najlepszym dowodem jest pierwsza w historii projektu edycja ogólnopolska. Taki progres ogromnie cieszy, ale też jest zobowiązaniem

do dalszej pracy, bo widzimy jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Ta edycja jest też wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy prosimy placówki oświatowe o prace w postaci cyfrowej.

To podkreślenie globalnych problemów z jakimi realnie boryka się nasz świat. Mamy nadzieję,

że liczne zgłoszenia prac konkursowych przyczynią się do ich zniwelowania

w bliższej i dalszej perspektywie” – zaznacza Barbara Maciałczyk, marketing manager

w Ardagh Glass Packaging- Europe, reprezentująca Friends of Glass w Polsce.

 

Partnerami i Przyjaciółmi IV edycji EduPak Polska są: Ardagh Glass Packaging – Polska, Rekopol, Targi Edukacyjne w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Natomiast patronat medialny nad imprezą objęli: Ekologia.pl; Opakowanie, Sukces po poznańsku i Radio Poznań. Patronat honorowy podobnie jak nad poprzednimi edycjami objął Prezydent Miasta Poznania, który ufunduje również tradycyjnie Puchary dla najlepszych.

 

Zapraszamy do zabawy z ekologicznym przesłaniem. Harmonogram działań oraz Regulamin

i Karta Zgłoszeń w linkach poniżej:

 

31 października – dzień zamknięcia nadsyłania karty zgłoszeń do konkursu

16 stycznia 2023 – dostarczenie prac

10-12 marca 2023 – Finał i wręczenie nagród.

 

Regulamin https://bit.ly/regulaminedupakpolska4

Karta zgłoszeń i zgody https://bit.ly/kartaizgodyedupakpolska4