Change language
Nauka nie pójdzie las

Nauka nie pójdzie las

Niemalże stu nauczycieli z całej Wielkopolski wzięło udział w Konferencji i Warsztatach zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Wydarzenie było inauguracją III edycji projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska 2019/2020. Po części konferencyjno-warsztatowej przyszedł czas na zajęcia w szkołach oraz ogłoszenie konkursu, który potrwa do połowy lutego i skierowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Wielkopolski.

Zgromadzeni pedagodzy szukali wspólnie z prelegentami odpowiedzi na pytanie „Jak ocalić świat przed zagładą?” Konferencja i Warsztaty w sposób wielopłaszczyznowy pokazały, że każdy powinien zacząć od siebie, a zmiana codziennych nawyków w domu czy w szkole, ma ogromny wpływ na zmiany globalne.  Nauczyciele otrzymali przekrojową wiedzę, materiały dydaktyczne do pracy z uczniami, a także książki, jak robić świadome zakupy by nie szkodzić środowisku przekazane przez Lidl Polska.

O tym, co dzieje się z odpadami zmieszanymi oraz o ich prawidłowym segregowaniu opowiadali  Wojciech Nowicki z Remondis Sanitech Poznań oraz Wiesław Wojdyło ze Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Jak oszczędzać wodę, szczególnie w Wielkopolsce, która ma zasoby porównywalne do Egiptu, a także co wspólnego z poznańskimi wodociągami mają świetliki i małże, mogące postawić na nogi osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miasta, zdradził Grzegorz Podolski z Aquanet S.A. Natomiast o redukacji odpadów i zasadach zero waste w szkole  opowiadała Agnieszka Sadowska-Konczal z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Po zakończeniu części konferencyjnej odbyły się warsztaty z zakresu frakcji plastiku, aluminium czy bio, podczas których nauczyciele zamienili się w uczniów.  Frakcję szklaną reprezentowała Ewa Szczepaniak z huty Ardagh Group, która zabrała uczestników w podróż po świecie szkła pokazując co segregować powinniśmy, a co już nie, mimo że jest ze szkła.

„Nauczyciele z którymi rozmawiałam w przerwie spotkania byli pod wrażeniem ogromu przekazanej wiedzy. Catering zero waste przygotowany przez Weranda Catering & Events, a także sadzonki drzew, które otrzymali od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu były też dla nich niezwykle miłą niespodzianką” – podkreśla Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Opinię tę podkreślają sami uczestnicy. „Było fantastycznie! Dziękuję za dzisiejsze szkolenie. Tyle wiadomości. Cały czas analizuję uzyskane informacje” – mówi Barbara Pełka, jedna z nauczycielek biorących udział w spotkaniu.

„Cieszymy się, że na wydarzenie przybyło tak dużo pedagogów z Wielkopolski reprezentujących różne szczeble nauczania. Ich aktywność, zadawane pytania o szczegóły pokazują, że poruszone tematy były dla nich istotne. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza i materiały dydaktyczne, które są już ogólnodostępne na fanpage EduPak Polska, nie pójdą w las i zaprocentują w pracy z uczniami. To właśnie drugi etap naszego projektu. Trzecim jest trwający do połowy lutego bezpłatny Konkurs ekologiczny dla przedszkolaków, a także uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Wielkopolski, do udziału w którym wszystkich serdecznie zapraszam! Jego szczegóły wraz z Regulaminem znajdują się na fanpage EduPak Polska” – zaznacza Barbara Maciałczyk, kierownik marketingu Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass w Polsce – organizatora EduPak Polska.

Zwieńczeniem Konkursu będzie wystawa prac i wręczenie nagród podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się 6-8 marca 2020 roku. Warto dodać, że Konkurs jest jednym z nielicznych, w którym to laureaci wybierają sobie sami nagrody jakie chcieliby otrzymać.

Partnerami i Przyjaciółmi III edycji EduPak Polska są: Remondis Sanitech Poznań, Aquanet, GOAP, Zakład Zagospodarowanie Odpadów, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Ardagh Group, Smurfit Kappa, Futamura, Recal, Weranda Family, Rekopol, Lidl oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Fundacja Zielony Motyl.