Change language

Thank you for supporting glass!

The registration procedure has been completed. From now we will keep you updated with all Friends of Glass activities and achievements.

I believe that glass is good for me, for my family, and for the environment.

Click on one of the icons to join us:

Join by E-mail

I'd like to be kept informed with Friends of Glass news and updates

(You can unsubscribe at any time.)

By joining Friends of Glass, you accept our Terms and conditions

Thanks for your subscription!
Your'e almost there!

We've sent an email to your address. Please confirm this subscription by clicking on the link in the e-mail. Only one more step to go!

Sorry, but your e-mail address already exist!

Please check out your e-mail account if you already received a confirm mail for subscribing Friends of Glass.

Nauka nie pójdzie las

Nauka nie pójdzie las

Niemalże stu nauczycieli z całej Wielkopolski wzięło udział w Konferencji i Warsztatach zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Wydarzenie było inauguracją III edycji projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska 2019/2020. Po części konferencyjno-warsztatowej przyszedł czas na zajęcia w szkołach oraz ogłoszenie konkursu, który potrwa do połowy lutego i skierowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Wielkopolski.

Zgromadzeni pedagodzy szukali wspólnie z prelegentami odpowiedzi na pytanie „Jak ocalić świat przed zagładą?” Konferencja i Warsztaty w sposób wielopłaszczyznowy pokazały, że każdy powinien zacząć od siebie, a zmiana codziennych nawyków w domu czy w szkole, ma ogromny wpływ na zmiany globalne.  Nauczyciele otrzymali przekrojową wiedzę, materiały dydaktyczne do pracy z uczniami, a także książki, jak robić świadome zakupy by nie szkodzić środowisku przekazane przez Lidl Polska.

O tym, co dzieje się z odpadami zmieszanymi oraz o ich prawidłowym segregowaniu opowiadali  Wojciech Nowicki z Remondis Sanitech Poznań oraz Wiesław Wojdyło ze Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Jak oszczędzać wodę, szczególnie w Wielkopolsce, która ma zasoby porównywalne do Egiptu, a także co wspólnego z poznańskimi wodociągami mają świetliki i małże, mogące postawić na nogi osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miasta, zdradził Grzegorz Podolski z Aquanet S.A. Natomiast o redukacji odpadów i zasadach zero waste w szkole  opowiadała Agnieszka Sadowska-Konczal z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Po zakończeniu części konferencyjnej odbyły się warsztaty z zakresu frakcji plastiku, aluminium czy bio, podczas których nauczyciele zamienili się w uczniów.  Frakcję szklaną reprezentowała Ewa Szczepaniak z huty Ardagh Group, która zabrała uczestników w podróż po świecie szkła pokazując co segregować powinniśmy, a co już nie, mimo że jest ze szkła.

„Nauczyciele z którymi rozmawiałam w przerwie spotkania byli pod wrażeniem ogromu przekazanej wiedzy. Catering zero waste przygotowany przez Weranda Catering & Events, a także sadzonki drzew, które otrzymali od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu były też dla nich niezwykle miłą niespodzianką” – podkreśla Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Opinię tę podkreślają sami uczestnicy. „Było fantastycznie! Dziękuję za dzisiejsze szkolenie. Tyle wiadomości. Cały czas analizuję uzyskane informacje” – mówi Barbara Pełka, jedna z nauczycielek biorących udział w spotkaniu.

„Cieszymy się, że na wydarzenie przybyło tak dużo pedagogów z Wielkopolski reprezentujących różne szczeble nauczania. Ich aktywność, zadawane pytania o szczegóły pokazują, że poruszone tematy były dla nich istotne. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza i materiały dydaktyczne, które są już ogólnodostępne na fanpage EduPak Polska, nie pójdą w las i zaprocentują w pracy z uczniami. To właśnie drugi etap naszego projektu. Trzecim jest trwający do połowy lutego bezpłatny Konkurs ekologiczny dla przedszkolaków, a także uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Wielkopolski, do udziału w którym wszystkich serdecznie zapraszam! Jego szczegóły wraz z Regulaminem znajdują się na fanpage EduPak Polska” – zaznacza Barbara Maciałczyk, kierownik marketingu Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass w Polsce – organizatora EduPak Polska.

Zwieńczeniem Konkursu będzie wystawa prac i wręczenie nagród podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się 6-8 marca 2020 roku. Warto dodać, że Konkurs jest jednym z nielicznych, w którym to laureaci wybierają sobie sami nagrody jakie chcieliby otrzymać.

Partnerami i Przyjaciółmi III edycji EduPak Polska są: Remondis Sanitech Poznań, Aquanet, GOAP, Zakład Zagospodarowanie Odpadów, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Ardagh Group, Smurfit Kappa, Futamura, Recal, Weranda Family, Rekopol, Lidl oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Fundacja Zielony Motyl.