Change language

Thank you for supporting glass!

The registration procedure has been completed. From now we will keep you updated with all Friends of Glass activities and achievements.

I believe that glass is good for me, for my family, and for the environment.

Click on one of the icons to join us:

Join by E-mail

I'd like to be kept informed with Friends of Glass news and updates

(You can unsubscribe at any time.)

By joining Friends of Glass, you accept our Terms and conditions

Thanks for your subscription!
Your'e almost there!

We've sent an email to your address. Please confirm this subscription by clicking on the link in the e-mail. Only one more step to go!

Sorry, but your e-mail address already exist!

Please check out your e-mail account if you already received a confirm mail for subscribing Friends of Glass.

Niechorze 2014

Niechorze 2014

21 czerwca 2014 kolarze grupy Friends of Glass uczestniczyli w maratonie szosowym w Niechorzu.

Wystartowali : Marek Kluczyński, Paweł Maćkowiak, Sebastian Najda i Darek Pamin, wszyscy w jednej grupie startowej. Niestety po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, przy bardzo mocno wiejącym wietrze (w porywach do 75km/h) i mocnym tempie pozostałych uczestników, grupa się rozpadła.

Najmocniejszy z zespołu okazał się Marek który utrzymał się w trzyosobowej ucieczce i to on uzyskał najlepszy wynik z całej czwórki – przejechał dystans 80 km w czasie 2:06:46 zajmując 5 miejsce w swojej grupie wiekowej M2. W następnej kolejności do mety dotarł Darek w czasie 2:20:23 zajmując 14 miejsce w swojej kategorii wiekowej M4. Kolejny uczestnikiem który osiągnął linię mety był Paweł z czasem 2:20:25 zajmując 8 miejsce w kategorii wiekowej M5 i Sebastian z czasem 2:43:20 zajmując 21 miejsce w kategorii M4.